رازهای پنهان تاثیر URL Parameters بر سئو سایت

سئو یک دنیای بسیار گسترده است که هر روزه بر وسعت آن افزوده می شود؛ به همین دلیل شاید در نظر گرفتن همه پارامترهایی که بر سئو تاثیرگذار هستند، قدری دشوار باشد. یکی از مهم ترین قسمت های هر سایت که متاسفانه معمولا در این فرآیند نادیده گرفته می شود؛ پارامترهای URL است. آدرس سایت و انتخاب URL همواره یک چالش جدی پیش روی کارشناسان سئو است. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم URL Parameters و تاثیر آن بر سئو سایت را بررسی کرده و یک بار برای همیشه ابهامات شما را درباره این قسمت از سایت و نحوه استفاده از آن در سئو از بین ببریم. پس تا انتها با این مقاله همراه باشید.

 

منظور از پارامترهای URL چیست؟

پیش از اینکه URL Parameters و تاثیر آن بر سئو سایت را مورد بررسی قرار دهیم؛ باید بدانیم که با چه چیزی طرف هستیم. به عبارت بهتر باید بدانیم که منظور از پارامترهای یو آر ال چیست و چه چیزهایی در این حوزه قرار می گیرند.

منظور از URL Parameters همه عناصری است که در آدرس وب سایت شما درج می شوند. این پارامترها به عنوان رشته های کوئری یا پارامترهای URL کوئری شناخته می شوند. با استفاده از این پارامترها می توانید اطلاعات را در وب سایت خود ردیابی کرده و یا به سایر افراد اجازه دهید که به راحتی آن ها را پیدا کنند.

با توجه به این موضوع می توان گفت که پارامترهای URL راهی هستند که شما می توانید از آن برای انتقال اطلاعات مربوط به یک کلیک استفاده کنید. با استفاده از این پارامترها متوجه خواهید شد که کلیک های دریافتی از چه منبعی بوده اند؛ برای مثال تبلیغات بنری این کلیک را برای شما ایجاد کرده اند یا اینکه نتیجه ای از شبکه های اجتماعی بوده است؟

پس با استفاده از این پارامترها می توانید صفحات مختلف وب سایت خود را که در یک دسته بندی قرار میگیرند؛ از هم جدا کنید. این صفحه ها معمولا شباهت زیادی با هم دارند و همگی از یک صفحه اصلی مانند لندینگ پیج نشات می گیرند.

چرا پارامترهای URL در سئو اهمیت دارند؟

اگر بخواهیم URL Parameters و تاثیر آن بر سئو سایت را به طور ساده بیان کنیم؛ باید بگوییم که یو آر ال در واقع راهی است که ربات های گوگل برای پیدا کردن وب سایت شما و نفوذ به آن استفاده می کنند. به همین دلیل اگر به درستی اصول نوشتن URL را رعایت نکرده و از پارامترهای غیر مجاز در آن استفاده کنید؛ ممکن است که وب سایت شما هیچ گاه توسط گوگل دیده نشود.

به همین دلیل است که برای داشتن یک فرآیند سئوی موفق، باید به خوبی اصول URL نویسی را بدانید و بر طبق آن ها عمل کنید. این کار باعث می شود که بتوانید مسیر ردیابی وب سایت را توسط ربات های گوگل هموار کرده و به آن ها اجازه دهید که به راحتی برای رتبه بندی، به آدرس وب سایت دسترسی داشته باشند.

پارامترهای URL در کدام قسمت از آدرس سایت قرار می گیرند؟

برای نوشتن یو آر ال پارامتر معمولا در آدرس هر سایت پس از نام دامنه اصلی و دسته بندی، یک علامت سوال قرار می گیرد. همه کاراکترهایی که پس از این علامت سوال قرار دارند؛ به عنوان URL Parameters شناخته می شوند. این پارامترها به دو دسته اصلی Key و Value تقسیم می شوند که معمولا با استفاده از یک علامت مساوی (=) از هم جدا شده اند. علامت مساوی به عنوان یک جداکننده است. علاوه بر این با استفاده از کاراکتر & می توان پارامترهای مختلفی را به یک صفحه اضافه کرد. این پارامترها معمولا به صورت خودکار ایجاد می شوند.

نمونه ای از پارامترهای URL در ادامه آورده شده اند:
https://www.exampel.com/widgets?colour=blue&sort=newest

نوشته قبلی

این هفته با هوش‌مصنوعی؛ غول‌های تکنولوژی متمرکز بر AI

نوشته بعدی

شبکه تحویل محتوا ( CDN ) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
ورود

کاربر بازار وردپرس هستید؟

وارد شوید

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری